Möt teamet

Vill du komma i kontakt med Grooo?

Ring, maila eller besök oss för alla frågor du kan tänkas ha gällande, rekrytering, roliga samarbeten eller kanske anställning hos oss?

Men vet du redan nu vem du vill prata med så är hela teamet listat här nedan.

Floragatan 4B, Stockholm
+46 (0)8–408 017 40
info@grooo.com
LinkedIn

Connect with us

Anders Achilles
CEO & Founder

+46 73-980 69 69
Anders.Achilles@grooo.com
LinkedIn

Philippe Khodr
Head of Business & Communication

+46 70-825 25 32
Philippe.Khodr@grooo.com
LinkedIn

Frida Modig
Head of Professional Services

0707-40 68 96
Frida.Modig@grooo.com
LinkedIn

Camilla Tykoson
Head of On Site Consulting

0707-17 68 00
Camilla.Tykoson@grooo.com
LinkedIn

Monica Tesanovic
Marketing Manager

0738-44 58 00
Monica.Tesanovic@grooo.com
LinkedIn

Caroline Fahlström
Happiness Manager

0737-55 35 58
Caroline.Fahlstrom@grooo.com
LinkedIn

Martin Selin
Sourcing Manager

0709-39 24 00
Martin.Selin@grooo.com
LinkedIn

Terese Stenlund
Team Manager & Tech Recruiter

0709-53 23 15
Terese.Stenlund@grooo.com
LinkedIn

Runa Ås
Team Manager & Tech Recruiter

0736-47 52 25
Runa.As@grooo.com
LinkedIn

Ida Linnertorp
Team Manager & Tech Recruiter

0707-47 09 82
Ida.Linnertorp@grooo.com
LinkedIn

Erika Stigulfsdotter Holmström
Tech Recruiter (Parental leave)

0762-32 39 84
Erika.Holmstrom@grooo.com
LinkedIn

Daniel de Boer
Tech Recruiter

0736-49 07 60
Daniel.Deboer@grooo.com
LinkedIn

Lisa Pihl
Tech Recruiter

0709-71 26 29
Lisa.Pihl@grooo.com
LinkedIn

Amanda Carlson
Tech Recruiter

0793-41 43 66
Amanda.Carlson@grooo.com
LinkedIn

Cecilia Nork
Tech Recruiter

0704-95 50 90
Cecilia.Nork@grooo.com
LinkedIn

Sebastian Laine
Tech Recruiter

0707-35 86 60
Sebastian.Laine@grooo.com
LinkedIn

Michaela Holmström
Tech Recruiter

0736-86 77 45
Michaela.Holmstrom@grooo.com
LinkedIn

Lina Engström
Tech Recruiter

0729-33 84 00
Lina.Engstrom@grooo.com
LinkedIn

Linn Eriksson
Tech Recruiter

0707 87 27 45
Linn.Eriksson@grooo.com
LinkedIn

Sofie Hautanen
Tech Recruiter

0705-24 44 56
Sofie.Hautanen@grooo.com
LinkedIn

Felicia Sulefani
Tech Recruiter

0702-21 35 44
Felicia.Sulefani@grooo.com
LinkedIn

Anna Stenberg
Jr. Tech Recruiter

0704-29 92 33
Anna.Stenberg@grooo.com
LinkedIn

Olivia Strandberg
Jr. Tech Recruiter

0706-05 09 22
Olivia.Strandberg@grooo.com
LinkedIn

Hanna Lindberg
Jr. Tech Recruiter (Parental leave)

0722-04 65 10
Hanna.Lindberg@grooo.com
LinkedIn

Jimmy Lundin
Jr. Tech Recruiter

0730-88 22 58
Jimmy.Lundin@grooo.com
LinkedIn

Rebecka Löfquist
Jr. Tech Recruiter

0704-53 15 43
Rebecka.Lofquist@grooo.com
LinkedIn

Fanni Orestav
Jr. Tech Recruiter

0739-61 54 46
Fanni.Orestav@grooo.com
LinkedIn

Helena Westin
Chairperson of the board

0703-93 21 03
Helena.Westin@grooo.com
LinkedIn

Vår historia

I ständig förändring

Grooo startades 2010 under namnet Stockholm Headhunting. Under den tiden var headhunting, eller sourcing inom rekrytering nytänkande och något som främst gjordes i chefsrekryteringar.

Sedan dess har vi fortsatt utmana branschen med nya metoder och datadrivet tänk, och ofta långt utanför Stockholms gränser.

2019 valde vi därför att byta namn till Grooo, ett namn med tillväxt i fokus, som reflekterar vårt ursprung och har sikte på världen istället för enbart Stockholm.

Vårt löfte är att fortsätta utveckla branschen med teknologi, kreativitet och massor med kärlek.