Möt teamet

Vill du komma i kontakt med Grooo?

Ring, maila eller besök oss för alla frågor du kan tänkas ha gällande, rekrytering, roliga samarbeten eller kanske anställning hos oss?

Men vet du redan nu vem du vill prata med så är hela teamet listat här nedan.

Floragatan 4B, Stockholm
+46 (0)8–408 017 40
info@grooo.com
LinkedIn

Connect with us

Anders Achilles
Founder & Head of Business

+46 73-980 69 69
Anders.Achilles@grooo.com
LinkedIn

Philippe Khodr
Head of Growth

+46 70-825 25 32
Philippe.Khodr@grooo.com
LinkedIn

Terese Stenlund
Team Manager & Client Manager

+46 70-953 23 15
Terese.Stenlund@grooo.com
LinkedIn

Runa Ås
Team Manager & Tech Recruiter

+46 73-647 52 25
Runa.As@grooo.com
LinkedIn

Ida Linnertorp
Team Manager & Tech Recruiter

+46 70-747 09 82
Ida.Linnertorp@grooo.com
LinkedIn

Martin Selin
Sourcing Manager

+46 70-939 24 00
Martin.Selin@grooo.com
LinkedIn

Erika Stigulfsdotter Holmström
Tech Recruiter (Parental leave)

+46 76-232 39 84
Erika.Holmstrom@grooo.com
LinkedIn

Lisa Pihl
Tech Recruiter

+46 70-971 26 29
Lisa.Pihl@grooo.com
LinkedIn

Amanda Carlson
Tech Recruiter

+46 79-341 43 66
Amanda.Carlson@grooo.com
LinkedIn

Sofie Hautanen
Tech Recruiter

+46 70-524 44 56
Sofie.Hautanen@grooo.com
LinkedIn

Olivia Strandberg
Tech Recruiter

+46 70-605 09 22
Olivia.Strandberg@grooo.com
LinkedIn

Rebecka Löfquist
Tech Recruiter

+46 70-453 15 43
Rebecka.Lofquist@grooo.com
LinkedIn

Helena Westin
Chairperson of the board

+46 70-393 21 03
Helena.Westin@grooo.com
LinkedIn

Vår historia

I ständig förändring

Grooo startades 2010 under namnet Stockholm Headhunting. Under den tiden var headhunting, eller sourcing inom rekrytering nytänkande och något som främst gjordes i chefsrekryteringar.

Sedan dess har vi fortsatt utmana branschen med nya metoder och datadrivet tänk, och ofta långt utanför Stockholms gränser.

2019 valde vi därför att byta namn till Grooo, ett namn med tillväxt i fokus, som reflekterar vårt ursprung och har sikte på världen istället för enbart Stockholm.

Vårt löfte är att fortsätta utveckla branschen med teknologi, kreativitet och massor med kärlek.