Möt teamet

Vill du komma i kontakt med Grooo?

Maila, ring eller besök oss för alla frågor du kan tänkas ha gällande, rekrytering, roliga samarbeten eller kanske anställning hos oss?

Vänd dig gärna direkt till någon i teamet med din fråga (hela gänget är listat här nedan) eller mejla oss!

Floragatan 4B, Stockholm
+46 (0)8–408 017 40
info@grooo.com
LinkedIn

Connect with us

Anders Achilles
Founder & Head of Business

+46 73-980 69 69
Anders.Achilles@grooo.com
LinkedIn

Ida Linnertorp
Team Manager & Talent Acquisition Consultant

+46 70-747 09 82
Ida.Linnertorp@grooo.com
LinkedIn

Terese Stenlund
Head of Business

+46 70-953 23 15
Terese.Stenlund@grooo.com
LinkedIn

Lisa Pihl
Talent Acquisition Consultant

+46 70-971 26 29
Lisa.Pihl@grooo.com
LinkedIn

Olivia Strandberg
Talent Acquisition Consultant

+46 70-605 09 22
Olivia.Strandberg@grooo.com
LinkedIn

Rebecka Löfquist
Talent Acquisition Consultant

+46 70-453 15 43
rebecka.lofquist@grooo.com
LinkedIn

Jimmy Lundin
Talent Acquisition Consultant

+46 73-088 22 58
Jimmy.Lundin@grooo.com
LinkedIn

Catrin Fraghstedt
Talent Acquisition Consultant

+46-73 025 74 13
catrin.fraghstedt@grooo.com
LinkedIn

Sofia Lindquist
Talent Acquisition Consultant

+46 70-797 73 27
sofia.lindquist@grooo.com
LinkedIn

Emma Johansson
Talent Acquisition Consultant

+46 73-686 68 29
emma.johansson@grooo.com
LinkedIn

Honey Helensdotter
Talent Acquisition Consultant

+46 707-69 82 96
honey.helensdotter@grooo.com
LinkedIn

Frida Modig
COO (Parental leave)

+46 70-740 68 96
Frida.Modig@grooo.com
LinkedIn

Hugo Lantz
Talent Acquisition Consultant

+46 707-87 42 14
hugo.lantz@grooo.com
LinkedIn

Ahmad Jabri
Talent Acquisition Consultant

+46 709-39 24 00
ahmad.jabri@grooo.com
LinkedIn

Danny Axiotis
Talent Acquisition Consultant

+46 73-534 88 61
danny.axiotis@grooo.com
LinkedIn

Helena Westin
Chairperson of the board

+46 70-393 21 03
Helena.Westin@grooo.com
LinkedIn

Hör av dig till oss!

Det här formuläret är endast för företag. Är du privatperson och vill komma i kontakt med oss gällande jobbförfrågan klicka här.

  • Detta fält används för valideringsändamål och ska lämnas oförändrat.

Vår historia

I ständig förändring

Grooo startades 2010 under namnet Stockholm Headhunting. Under den tiden var headhunting, eller sourcing inom rekrytering nytänkande och något som främst gjordes i chefsrekryteringar.

Sedan dess har vi fortsatt utmana branschen med nya metoder och datadrivet tänk, och ofta långt utanför Stockholms gränser.

2019 valde vi därför att byta namn till Grooo, ett namn med tillväxt i fokus, som reflekterar vårt ursprung och har sikte på världen istället för enbart Stockholm.

Vårt löfte är att fortsätta utveckla branschen med teknologi, kreativitet och massor med kärlek.